Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Trail Report | Today in Print | Frontpage | Services | Home RSS
 
 
 

Freshmen top All-U.P. XC picks

October 26, 2012
By John Vrancic - The Daily Press, Escanaba , The Daily Mining Gazette

MARQUETTE - It's not everyday a freshman is selected as the Upper Peninsula Runner of the Year.

It happened twice, however, during Tuesday's fall meeting of the U.P. Cross Country Coaches Association.

Sault Ste. Marie's Parker Scott, who went undefeated against U.P. competition, was a unanimous choice as Male Runner of the Year and Marquette's Lindsey Rudden was selected Female Runner of the Year.

Scott, this year's Straits Area Conference champion, set a school record in the Rudyard Invitational by covering the 3.1-mile course in 16 minutes, 12 seconds.

His non-winning ventures took place downstate in a runner-up finish in the Clare Invitational on Aug. 29 and a third among 116 harriers in the Jackson Invitational Sept. 22.

In the U.P. Division 1 Finals, he was clocked at 16:50 at the Pictured Rocks Golf & Country Club near Munising.

Rudden, this year's Great Northern Conference champ, was undefeated prior to Saturday when she became dizzy and passed out with a half-mile to go.

In her previous appearance at Munising, Rudden was dominant in a personal-best 18:20 clocking.

Also nominated for Female Runner of the Year were Calumet senior Tara Kiilunen and St. Ignace senior Sarah Cullip.

Kiilunen, a four-time West-Pac Conference champion became only the second girl to earn four straight U.P. titles. She was clocked at 19:44 on Saturday.

Amber Smith of Westwood became the first one to capture four consecutive titles (from 2000-03) and not Kiilunen as mentioned in several U.P. papers on Monday.

Cullip, also a Straits Area Conference champion, ran the fastest time among the girls on Saturday (19:36) to become a three-time U.P. champion. She took the D-2 crown the past two years prior to adding a D-3 title on Saturday.

Also selected to the Dream Team are Calumet freshman Leah Kiilunen, Menominee junior Kameron Burmeister, Marquette sophomore Calla Martysz and Escanaba sophomore Aimee Giese.

Joining Scott on the boys' Dream Team were Stephenson sophomore Connor Cappaert, Kingsford senior Dan Kulas, Esky senior Andrew Stenberg, Menominee junior Davey Luplow, Houghton sophomore Jacob Colling and Marquette freshman Lance Rambo.

Additional area all-state selections include Calumet junior Devin Berg (D-1 boys) and freshman Abbey Helppi and senior Rachel Poyhonen and Houghton senior Ashley Laux (D-1 girls), Hancock's Jacob Jarvis (D-2 boys) and Erin McKenzie and Anna Meese (D-2 girls), Dollar Bay's Brett Houle (D-3 boys) and Carli and Cami Daavettila (D-3 girls).

Area All-U.P. picks are Houghton sophomore David Jazsczak (D-1 boys), Hancock's Hayden Heikkinen (D-2 boys) and L'Anse senior Allison Koskinen (D-2 girls), Jeffers junior Anthony Harris (D-3 boys) and sophomore Meeghan Randell and senior Maria Halonen (D-3 girls).

The Calumet girls and Sault boys were selected Large School Teams of the Year, with St. Ignace girls and Munising boys receiving similar honors among the small schools.

Sault's Jim Martin (D-1) and Hancock's Matt Dennis (D-2) were selected Coach of the Year in their respective divisions, with St. Ignace's Emily Fullerton and Munising's Fran DesArmo sharing that honor in D-3.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web