Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Trail Report | Today in Print | Frontpage | Services | Home RSS
 
 
 

Hancock, L'Anse enjoy winners

May 17, 2013
By Steve Brownlee - The Mining Journal, Marquette , The Daily Mining Gazette

ISHPEMING - No other team could slow the steamroller known as West Iron County at the Division 2 girls regional track and field meet held at Westwood High School on Thursday afternoon.

The Wykons won all four relays and picked up wins in seven of the 13 individual events to more than double any other team's total. WIC scored 77 points to 32 for Hancock, 29 for Westwood, 23 for Ishpeming, 19 for Ironwood and 7 for L'Anse.

Distance specialist Victoria Hoogenboom swept the 1,600- and 3,200-meter runs and ran a leg with the Wykons' 3,200 relay victors, while Megan Miatech won the shot put and discus.

In addition, Kylee Erickson and Brianna Lambert were each three-time winners, with Erickson taking the 400 and running in the 1,600 and 3,200 relays, while Lambert participated in the 400, 800 and 3,200 relays.

Hancock snagged an individual win from Mary Jarvis in the 100 hurdles (16.83) and put 13 entries into U.P. Finals June 1 at Kingsford.

L'Anse also had a winner among its two qualifiers. Sophomore Karli Hoggard won the 200 and teammate Heather McCarthy was third in the 400.

Fact Box

GIRLS - 1. West Iron County, 77; 2. Hancock, 32; 3. Westwood, 29; 4. Ishpeming, 23; 5. Ironwood, 19; 6. L'Anse, 7.

3,200-meter relay - West Iron County (Rebekah Serbinski, Brianna Lambert, Kylee Erickson, Victoria Hoogenboom), 11:09.14; Ironwood; Hancock; Westwood.

100 hurdles - Mary Jarvis (H), 16.83; Caitlin Hewitt (WWD); Julie Heinonen (H); Cassilyn Pellizzer (WIC).

100 dash - Hewitt (WWD), 13.75; Carli Johnson (WIC); Ellie Lucier (H); Casey Harrington (WIC).

800 relay - West Iron County (Harrington, Lambert, Elizabeth Pellizzer, Johnson), 1:57.20; Hancock; Ishpeming; Ironwood.

1,600 run - Hoogenboom (WIC), 5:48.21; Jessica Gering (IWD); Katie Etelamaki (WWD); Serbinski (WIC).

400 relay - West Iron County (Harrington, Sarah Penkivech, Lambert, Johnson), 55.58; Ishpeming; Hancock; Westwood.

400 dash - Erickson (WIC), 1:06.57; E. Pellizzer (WIC); Heather McCarthy (L); Penkivech (WIC).

300 low hurdles - C. Pellizzer (WIC), 49.56; Jarvis (H); Jessica Spencer (ISH); Hewitt (WWD).

800 run - Hannah Palmeter (IWD), 2:37.13; Erickson (WIC); Gering (IWD); Anastasia Bjork (WWD).

200 dash - Karli Hoggard (L), 28.63; Spencer (ISH); Johnson (WIC); Heinonen (H).

3,200 run - Hoogenboom (WIC), 12:38.27; Etelamaki (WWD); Gabby French (WWD); Gering (IWD).

1,600 relay - West Iron County (Serbinski, E. Pellizzer, Erickson, C. Pellizzer), 4:32.37; Westwood; Hancock; Ironwood.

Discus - Megan Miatech (WIC), 87-2; Taylor Croley (ISH); Olivia Rouleau (H); Kenzie Brunet (H).

High jump - Alesha O'Brien (ISH), 4-10; Rachel Hudacek (IWD); C. Pellizzer (WIC); Katy Karuzas (ISH).

Long jump - Alexis Golfis (WIC), 14-3 1/4; Heather Huffmaster (H); Ally Jo Polich (WIC); T'nia Burse (WWD).

Pole vault - Emily Carlson (WWD), 7-0; Ashley Capadagli (WIC); Torie Beltrame (ISH); Kirsten Berg (H).

Shot put - Miatech (WIC), 33-2 1/4; Rouleau (H); Croley (ISH); Shelby Kellan (WWD).

"I qualified for the U.P.'s last year, but I didn't get a chance to run," Hoggard said. "So I was really hoping I'd get a chance to go back this year."

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web