×

Final track results for Division 3 girls UP Finals

Division 3

Girls

Team: 1. Lake Linden-Hubbell 112, 2. North Dickinson 62, 3. Mid-Peninsula 56, 4. Brimley 45, 5. Stephenson 42, 6. Chassell 35.5, 7. Pickford 33, 8. Rudyard 28, 8. Ontonagon 28, 10. Cedarville 23, 11. Baraga 16, 12. Bessemer 12, 13. Rapid River 10.5, 14. Ojibwe 8, 14. Superior Central 8, 16. Ewen-Trout Creek 3, 17. Carney-Nadeau 2, 18. Engadine 1.5, 19. Forest Park 1, 20. North Central .5.

3,200 relay: 1. Chassell (Lela Rautiola, Trish Pietila, Jenna Pietila, Paige Sleeman) 10:36.94, 2. ND 10:43.66, 3. Cedarville 10:56.41, 4. Rudyard 11:02.28, 5. E-TC 11:12.86, 6. Stephenson 11:18.11.

100 hurdles: 1. Hayley Gamberdella, Brimley, 17.13; 2. Sienna Anderson, LL-H, 17.78; 3. Rachel Beelen, Rudyard, 18.17; 4. Lizzie Storey, Pickford, 18.23; 5. Jenna Depeel, Pickford, 18.28; 6. Emily Thibault, Rapid River, 18.42.

100 dash: 1. Amanda Starzynski, Stephenson, 13.15; 2. Masyn Alexa, ND, 13.16; 3. Joslyn Perala, LL-H, 13.64; 4. Katelyn Krull, Brimley, 13.65; 5. Kaitlyn Baccus, LL-H, 13.66; 6. Daisy Englund, Mid-Pen, 13.75.

800 relay: 1. Mid-Pen (Daisy Englund, Chevene Koski, Kenne Englund, Cam Croasdell) 1:51.71, 2. LL-H 1:52.23, 3. Brimley 1:55.93, 4. Pickford 1:57.07, 5. Stephenson 1:57.78, 6. Rapid River 1:58.55.

1,600 run: 1. Landry Koski, Mid-Pen, 5:35.75; 2. Danika Walters, SC, 5:37.17; 3. Tristin Smithi, Rudyard, 5:46.43; 4. Lela Rautiola, Chassell, 5:47.84; 5. Natalie Miller, Pickford, 5:47.89; 6. Lilianna Cason, Cedarville, 5:52.94.

400 relay: 1. Mid-Pen (Daisy Englund, Chevene Koski, Kenne Englund, Cam Croasdell) 53.26, 2. LL-H 53.74, 3. Ontonagon 55.14, 4. Brimley 55.61, 5. Stephenson 55.65, 6. Pickford 55.69.

400 dash: 1. Masyn Alexa, ND, 1:00.86; 2. Mariah Willmer, LL-H, 1:03.55; 3. Hayley Gamberdella, Brimley, 1:04.40; 4. Vai Triggiano, Bessemer, 1:05.10; 5. Tristin Smith, Rudyard, 1:05.27; 6. Jamie Hendrickson, LL-H, 1:05.56.

300 hurdles: 1. Sydnie Zeeryp, Rudyard, 50.51; 2. Nicole Lukkari, Ontonagon, 51.77; 3. Lizzie Storey, Pickford, 52.11; 4. Abby Beaudoin, LL-H, 53.06; 5. Cheveney Koski, Mid-Pen, 53.18; 6. Mercedes Simmons, Forest Park, 53.63.

800 run: 1. Mariah Willmer, LL-H, 2:28.15; 2. Daisy Englund, Mid-Pen, 2:30.44; 3. Paige Sleeman, Chassell, 2:33.41; 4. Landry Koski, Mid-Pen, 2:35.01; 5. Makennah Uotila, Ontonagon, 2:36.23; 6. Elise Besonen, E-TC, 2:36.78.

200 dash: 1. Masyn Alexa, ND, 27.00; 2. Amanda Starzynski, Stephenson, 27.09; 3. Katelyn Krull, Brimley, 27.58; 4. Hayley Gamberdella, Brimley, 27.92; 5. Lucy Bennin, Pickford, 28.26; 6. Cheveney Koski, Mid-Pen, 28.52.

3,200 run: 1. Landry Koski, Mid-Pen, 12:32.59; 2. Lela Rautiola, Chassell, 12:44; 3. Lilianna Cason, Cedarville, 13:12.59; 4. Zoe Autore, Cedarville, 13:20.60; 5. Natalie Miller, Pickford, 13:28.04; 6. Kylee Kuntze, Stephenson, 13:32.95.

1,600 relay: 1. LL-H (Jamie Hendrickson, Melissa Wagner, Piper Tarvis, Maria Willmer) 4:26.17, 2. ND 4:28.60, 3. Chassell 4:31.16, 4. Pickford 4:41.21, 5. Cedarville 4:43.21, 6. C-N 4:46.08.

High jump: 1. Jamie Hendrickson, LL-H, 5-0; 2. Emily Thibault, RR, 4-8; 3. Karlee Kuntze, Stephenson, 4-8; 4. MacKenzie LePage, LL-H, 4-8; 5. Breanna Martis, Engadine, 4-6; 5. Maelene Warren, Chassell, 4-6.

Pole vault: 1. Camaryn Crouch, LL-H, 9-0; 2. MacKenzie LePage, LL-H, 9-0; 3. Megan Corrigan, LL-H, 8-0; 4. Hannah Clark, ND, 7-6; 5. Cassey Cottle, Pickford, 7-6; 6. Kathy Hickman, RR, 7-6; 6. Alex Neville, NC, 7-6.

Long jump: 1. Amanda Starzynski, Stephenson, 15-9; 2. Mariah Willmer, LL-H, 14-7.25; 3. Briana Smith, ND, 14-5.75; 4. Lucy Bennin, Pickford, 14-5.5; 5. Makennah Uotila, Ontonagon, 14-1; 6. Jamie Hendrickson, LL-H, 13-10.

Shot put: 1. Jaylyn Lindemann, Baraga, 31-3.5; 2. Amea Miller, Ojibwe, 31-3.5; 3. Syke Ledzian, ND, 31-.5; 4. Tommissa Archambeau, Brimley, 30-7; 5. Jasmine Gibellini, Stephenson, 29-8.5; 6. Paige Johnson, Brimley, 29-6.5.

Discus: 1. Holly Wardynski, Ontonagon, 116-3 (new U.P. D-3 record; previous record Karrie Meyers, Bark River-Harris, 2009, 115-7); 2. Katy Rand, Bessemer, 109-7; 3. Jaylyn Lindemann, Baraga, 93-2; 4. Alyssa Cloud, Cedarville, 92-9; 5. Skye Ledzian, ND, 87-11; 6. Layla Blahnik-Thoune, C-N, 85-9.

COMMENTS